Volubilis a Meknes – Maroko – 3/6

Volubilis

Druhý den našeho marockého putování jsme zamířili do královského města Meknes a později i do římského Volubilis. Obě místa jsou zapsána na seznamu Unesco a obě mohu opravdu doporučit. Meknes nabízí pěknou medinu a Volubilis historii spojenou se vznikem arabského Maroka. Jediná škoda je, že v Meknesu by toho bylo k vidění podstatně více, kdyby byly památky otevřené veřejnosti. Nenechte se napálit tak jako my – mauzoleum a palác přístupné nejsou.

Meknes

Medina v Meknesu patří k těm příjemnějším. Není zde tolik turistů, domorodci jsou přívětiví. Možností ubytování v riadech je nespočet a za super ceny. Prostě jedna z nejlepších a nejautentičtějších medin, které jsme během našeho putování navštívili. K vidění je tu několik věcí, které shrnu následně v seznamu. Původně jsme plánovali, že se zde zdržíme celý den, ale čekalo nás zklamání. K vidění tady toho nakonec není zase tolik. Všechny paláce i mauzoleum jsou zavřené a nepřístupné, i když starší průvodci mohou tvrdit něco jiného. Po delším půldni procházení městem jsme zjistili, že navečer ještě v pohodě stihneme navštívit blízké Volubilis. Na půldenní zastávku je ale Meknes úplně super. Vidět zde můžete:

  • Medresa Bou Inania – patří k těm zajímavějším, protože se dá vylézt i do vyšších pater včetně střechy z níž je pěkný výhled do okolí. Otevírací doba od 10:00.
  • Bab Mansour – obří a bohatě zdobená brána. Jedna z nej, co jsme v Maroku viděli. Před ní se nachází velké tržiště, které také stojí za návštěvu.
  • Královské stáje – za 70 MAD si můžete prohlédnout obří královské stáje. Interiér opravdu úctyhodných rozměrů, ale to je vše. Žádná výzdoba, návštěva na chviličku, předražené.

Volubilis

Pár kilometrů nad Meknesem se nachází bývalé římské město Volubilis. Původně ho založili nejspíše Féničané ještě př.n.l. Největšího rozmachu se dočkalo za vlády Říma. Ve 3. století ale padlo do rukou místních kmenů a zůstalo v jejich držení. Zajímavé je, že zakladatel arabského Maroka, Idris ibn Abdillah, zprvu vládl své říši právě odsud. Později ale vláda přešla do Fesu, obyvatelé se přestěhovali do blízkého městečka Moulay Idriss Zerhoun a Volubilis upadlo v zapomnění.

Jedny z mála stojících sloupů a staveb ve Volubilis

Před areálem se nachází parkoviště (10-20 MAD), vstupné do areálu je za 70 MAD. Je zde několik předražených turistických stánků a občerstvení. Hned za vstupem se nachází budova se zázemím, ale hlavně s menší, ale moderní muzejní expozicí. Ke vstupence dostanete plánek areálu s doporučenou trasou. Může být problém ji přesně v terénu sledovat, ale zkuste se alespoň pokusit. Vede opravdu tím nejzajímavějším.

Celý areál je vskutku veliký, žádná vesnička. Hodinku dvě pozvolného zkoumání to zabere. Sice není odkryté vše, ale i tak je zde k vidění docela dost krásných mozaik. Bohužel co se týče staveb, moc se toho nedochovalo. Takže kromě pár zbývajících sloupů, vstupních bran a vítězného oblouku, jde tedy spíše o prohlídku základů budov. 

Moulay Idriss Zerhoun

Co by kamenem dohodil od Volubilis směrem do hor, nachází se městečko Moulay Idriss Zerhoun. Stalo se naší večerní základnou, a jako takové posloužilo skvěle. Najdete zde dobré ubytování, možnosti nákupu i občerstvení. Blízký viadukt může být dalším cílem vaší turistiky. Město je ale zajímavé ještě jinou věcí – jmenuje se právě po zakladateli první marocké arabské dynastie. Není to náhoda, je zde pohřben v mauzoleu. Bohužel pro nemuslimy nepřístupné.

Moulay Idriss Zerhoun – pohled na město v horách z Volubilis, přes vstupní bránu