Marrakéš – to nejhorší z Maroka? – 6/6

Marrakéš

Poslední zastávka našeho marockého putování znamenala určité zklamání. Po týdenním ochutnávání různorodých míst, krás přírody a prozkoumávání medin, jsme očekávali, že Marrakéš bude skvělou tečkou na závěr. Když se řekne Marrakéš, vybavila se mi před návštěvou představa zajímavého exotického města, plného trhů, kouzelných uliček a exotických prvků. Pravda není až tak daleko, ale ve srovnání se zbytkem země a královských měst to prostě bylo opravdu to nejhorší město, které jsme při cestách navštívili.

Mediny v královských městech

Nemá smysl přehánět. Shrnu jen konkrétní fakta, respektive srovnání. Během našeho týdenního výletu jsme projeli 3 další královská města a prozkoumali jejich mediny. Salé mělo krásnou maloměstskou atmosféru bez prvků turismu. Páchly zde výkaly, běhaly myši, sem tam hromada odpadků, ale jinak spousta spletitých úzkých uliček. Prostě prvky očekávatelné ve starodávné arabské medině. Medina v Rabatu byla o něco turističtější, ale mimo hlavní třídu se od té v Salé zas moc nelišila. Meknes byl podobně příjemný jako Salé – maloměsto, klasická špinavá medina, turismus v únosné míře, spíše domácí atmosféra. Fes byl jiný level. Medina je obří a velmi zalidněná. Hlavní třída extrémně turistická. Sice se nám místní medina líbila méně, ale zdejší situace se dá pochopit – nejstarší město, hodně lidí a velký zájem turistů. Marrakéš byla ale jiný level.

medina Marrakéš
medina v Marrakéši

Medina v Marrakéši

Co je tu vlastně špatně? Je to kombinace dopravy a přemíry turismu. Jde totiž o nejnavštěvovanější turistické město v Maroku. To bohužel udělalo z Marrakéše tu nejhorší medinu, kterou jsme během výletu navštívili a rozhodněji ji jako hlavní cíl dovolené nemohu doporučit.

 1. Medina v Marrakéši je jediná, kde potkáte extrémní množství motorek přímo v úzkých uličkách. Neskutečný zápach výfukových plynů velmi narušuje místní klima. Domorodci se s tím nemazlí. Jezdí na všem, co má kola. V úzkých uličkách se výfukové plyny jen velmi pomalu rozptýlí. Stačí den chození a večer uleháte s pocitem, že máte v puse výfuk…
 2. Motorky jezdí velmi nebezpečně. Mladí se s tím nemazlí a neberou si servítky. Nebojí se rozjet velmi rychle v přelidněné uličce a nerespektují, že se blíží k zatáčce. Je tedy třeba být neustále ostražitý, aby vás někdo nepřejel, což znemožňuje kochání se po okolí.
 3. Za jeden den v Marrakéši mi 7 lidí nabídlo hašiš a 8. kokain. No comment. Město, kde se drogy prodávají a konzumují v takové míře s sebou přináší určitá rizika. Je s tím potřeba počítat.
 4. O autentickém prostředí se nedá mluvit. Turismus by se zde dal krájet. Je to velký rozdíl oproti medinám v Salé a Meknesu. Jsem velmi rád, že jsme měli možnost navštívit i jiné mediny, abychom pochopili, že ta v Marrakéši je autentická asi jako matrjošky a trdelníky v Praze. Obchody se zde zaměřují přímo na turisty. O autentické nabídce nemůže být řeč. Davy organizovaných zájezdů také prostředí nezpříjemňují.
 5. Jemaa el-Fna – hlavní náměstí, kde se mají nacházet autentické trhy, je jedna velká turistická show. Opět ve srovnání s trhy z jiných měst je to trochu smutná podívaná.
Palác Bahia
Palác Bahia

Kam v Marrakéši?

I přes zmíněná negativa nabízí město poměrně dost zajímavých cílů. Je zde například zpřístupněno asi největší množství paláců. Tolik a tak pěkných jsme jinde neviděli. Bohužel, když se k nim budete chtít dostat, musíte projít přes zmíněnou medinu. Nutno podotknout, že medina je jen jednou z částí města. Zbytek Marrakéše nabízí docela normální, ale i moderní oblasti.

Turistické cíle

 • Mešita Kutubíja – jako všechny mešity v Maroku, není přístupná nemuslimům. Prohlédnou si ji můžete z venku. Mohu také doporučit přilehlé parky, které nabízí příjemné posezení.
 • Palác Bahia – za mě top atrakce. Jde sice o novodobý palác z 19. století, ale nejhezčí, co jsme navštívili. Bohužel také notně vyhledávaný turistickými zájezdy. Je nejrozsáhlejší z námi navštívených novodobých paláců. (70 MAD)
 • Palác El Badi – palác z 16. století. Dnes už převážně trosky původně velkolepého paláce. Je to zajímavá atrakce pro pochopení architektury a velkoleposti starých arabských paláců. Pokud ale pro podobné věci nemáte nadšení, můžete vynechat. (70 MAD)
 • Dar Si Said – v podstatě další z paláců, ale pojatý jako muzeum marockého umění. K vidění jsou zde opravdu nádherné věci – jak zdobený interiéry paláce, tak exponáty koberců. Řekl bych, že nejde o klasické muzeum. Exponátů není mnoho. Jde prostě o mix paláce a muzea. (60 MAD)
 • Mellah – místní židovská čtvrť na mě působila trochu lepším dojmem, než zbytek mediny. Židovská obec už je zde jen extrémně malá, takže oblast obývají arabové. Pro zajímavost a srovnání je dobré si to tu projít a navštívit místní pěknou synagogu (20 MAD) nebo i hřbitov.
 • Djemaa El Fna – hlavní náměstí a trh. Jak už jsem zmínil – mě spíše zklamalo. Trh nebo bazar v severní části ale stojí za návštěvu. I když jde o turistický bazar, má i tak nádech orientu a snadno se zde ztratíte. Náměstí ožívá hlavně v noci.
 • Saadské hrobky – jedna z hlavních atrakcí města – nádherné hrobky dynastie Saadů. Areál není nijak velký. Nachází se v něm více než několik desítek hrobek, jejichž okolí a celý areál jsou krásně zdobené. Nejkrásnější je hlavní místnost, na kterou se stojí fronta. Mimo sezonu jsme čekali nějakých 15 minut, abychom mohli sotva na 1 minutu nahlédnout… (70 MAD)

Dále můžete v Marrakéši navštívit místní koželužnu a prohlédnout si několik vstupních bran (nej je asi Bab Agnaou) nebo zbytky městského opevnění. 

Saadské hrobky
Interiér hlavní Saadské hrobky

Co vynechat?

Z výše zmíněných památek a jejich popisu doufám chápete, že některé paláce, muzea nebo i Saadské hrobky můžete dle vlastní libosti vynechat a o nic zásadního nepřijdete. Z dalších bych vyloženě doporučil rozmyslet si návštěvu:

 • Agdalské zahrady – je potřeba si dobře ověřit, kdy jsou otevřené. Není to totiž každý den, ale jen asi 2x v týdnu. Zároveň si ověřte, kde je vlastně vchod, protože jsou rozlohou obrovské a celé oplocené. My nakonec vchod nenašli a zahrady i pod vlivem recenzí vynechali.
 • Menarské zahrady – kousek od letiště se nachází další zahrady. Ty už se nám i přes velké peripetie s parkováním podařilo navštívit. Parkuje se totiž pouze na bočním parkovišti vedle zastávky Jardin Menara (20 MAD). Parkoviště je od zahrad ještě kus vzdálené. Samotné zahrady jsou vyloženě zklamání – velká špinavá vodní nádrž a olivový les. Toť vše, nic moc k vidění.
 • Muzeum Marrakéše – něco jako hlavní městské muzeum je kombinací paláce a muzea. Muzejní expozice je spíše zklamání, palác je pěkný, ale zmiňoval jsem hezčí… (50 MAD)
 • Medersa Ben Youssef, Almoravid Koubba – tyto památky momentálně prochází velkou rekonstrukcí, takže je potřeba si dobře ověřit jejich přístupnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *