Vratislav – město výhledů za hubičku

Vratislav radnice

Polské město Wrocław, česky Vratislav, je neprávem přehlíženou turistickou příležitostí. Leží méně než 100 km za našimi hranicemi, často se vyskytuje v horních pozicích žebříčků o “nejlepší město k životu”, nabízí historické centrum se zajímavými památkami, ale i akvapark a další moderní atrakce. Přitom cenová hladina je zde možná i nižší, než v českých turistických městech. Pro nás Čechy může být navíc město zajímavé i svým spojením s historií naší země. Teorie o možném vlivu knížete Vratislava I. si můžete vygooglit. Faktem zůstává, že za vlády Jana Lucemburského patřila tato oblast Českému království. Do dnešních dob se tak ve znaku města zachoval český lev.

Ceny

Vratislav je čtvrté největší město v Polsku. Turistů je zde během sezóny nemálo. Přesto jsou místní ceny docela zajímavé. Tak třeba celodenní lístek na MHD vyjde na 11 zlotých (66 Kč). Město pokrývá slušná síť tramvají a autobusů, takže cena je to opravdu hodně nízká. Vstupné do většiny památek se pohybuje kolem 10-12 zlotých, včetně vstupu do Národního muzea. Nejdražší vstupné, které jsem potkal bylo v Hale století (něco přes 20 zlotých). Ubytování také hravě seženete za obdobné ceny jako u nás. Jídlo je na tom také tak. Za oběd s pitím v turistickém centru jsem dal méně než 30 zlotých. Prostě se západem nesrovnatelné…

Trpaslíci, krasnale

V posledních dekádách se některá evropská města pustila do uspokojování “foto potřeb” turistů pomocí bronzových soch. Např. Bratislava je mnohými proslulá. Ve Vratislavi se vydali trochu jinou cestou. Na první pohled velice kýčovou, ale po praktické zkušenosti musím říct – je to hravé, decentní, zábavné, nápadité a vkusné. Místo pár obřích kontroverzních soch můžete ve městě najít !stovky! nápaditých trpaslíků (tzv. “krasnale”) různého provedení. Můžete si i zakoupit mapu a vyrazit na jejich lov. Já například během svých procházek zaznamenal asi jen pár desítek jedinců…

Trpaslíci ctí své jméno, tudíž většinou dodržují výšku tří pěstí. Jejich provedení se značně liší. Někteří jsou provedeni do velkého detailu, jiní jen jako hrubé sošky. Většinou ale nějakým způsobem reagují na prostor v kterém jsou umístěni. Například za oknem historické věznice najdete trpaslíka v okovech. Před lékárnou zase drží plato pilulí, jinde třeba interagují s městskou výzdobou nebo jen tak sedí na kanapi a ťuká do notebooku…

Kam se podívat

Město na mě působilo trochu zvláštním dojmem, dojmem rozpolcenosti. Je dobré si uvědomit, že se tu prohnala válka. Mnohé části města tak dostaly možnost kompletní revitalizace – ze starých budov prostě už nic nezbylo. Historické centrum naštěstí nepřišlo o svůj jedinečný starodávně malebný ráz. Pokud dáte na mé doporučení a projedete se městem tramvají, poznáte, že se městské části od sebe docela liší. Někde jsou super moderní stavby, někde historické domy, jinde polorozpadlé domy čekají na demolici. Hlavní je, že ve městě se stále poměrně dost staví a renovuje.

Vaší návštěvě by neměla uniknout především dvě místa: Staré Město s Rynkem a ostrov Tumski. Obě místa mají krásnou atmosféru, což platí i v noci. Staré Město má klasický středoevropský ráz historického města – tedy velké náměstí s malebnými domy, několik kostelů a překrásně zdobenou radnici. Ostrov Tumski je něco trochu jiného. Jde o církevní oblast. Nachází se zde dva velké kostely, jedna kaple, arcibiskupský palác, arcibiskupské muzeum a škola. Je to ideální místo na večerní procházku, protože vše je krásně nasvíceno a místo není tolik prolezlé turisty a hlučnými restauracemi.

Čarodějnice Martynka a Tekla - výhled z mostku Pokutnic do  historického centra
Čarodějnice Martynka a Tekla – výhled z mostku Pokutnic do historického centra

Městem protéká řeka Odra. Díky ní se vám v některých místech může naskytnou zajímavý pohled na budovy odrážející se v její hladině. Řeka rozdělila město na několik ostrůvků a poloostrovů. Místní se nejraději scházejí v parku, který vznikl z jednoho z nich zhruba uprostřed města (Wyspa Słodowa).

Hala století

Ještě než se podíváme na památky, které uvidíte ve Starém Městě, dovolte mi upozornit na jedno místo, které se nachází na východním okraji Vratislavi. Jde o soustavu parků, které vybočují především díky místním stavbám. První a největší je Hala století. Hned vedle ní je druhá, tzv. Pavilon čtyř kopulí. Obě jsou zařazeny na seznam UNESCO.

Hala století byla postavena už v letech 1912-13 u příležitosti oslavy stoletého výročí porážky Napoleona u Lipska. V té době totiž Vratislav patřila ještě do Německého císařství. Jde o obrovskou stavbu monumentálních rozměrů výšky 42 metrů. Uvnitř se občas konají koncerty a kulturní akce. Pokud bude zrovna volno, můžete navštívit místní muzeum, jehož součástí je i prohlídka jednoho z balkonů. Teprve uvnitř na vás dolehne ten obrovský prostor – ale také obdiv z velmi zajímavé konstrukce kopule.

Pavilon čtyř kopulí dnes slouží jako muzeum a galerie moderního umění. V okolí budov je k vidění ještě více. Na seznamu UNESCO je ještě 640m dlouhá Pergola, která ohraničuje obří fontánu. Tu sice osobně neřadím k těm nej, co jsem kdy viděl, ale stojí za návštěvu. Hudební doprovod je v provozu každou celou hodinu (krom pozdních večerních hodin). Poslední z památek UNESCO je tzv. Iglica – pomník ve tvaru obří jehly (96 metrů) z roku 1948 věnovaný “znovunabytí” ztracených území.

Kromě zmíněného zde můžete ještě navštívit Japonskou zahradu (vstupné cca 12 zlotých). Severně přes silnici se můžete zastavit v ještě klidnějším parku Szczytnicki.

Staré Město

Historické město a přilehlé části nabízí mnoho možností k poznávání. Malebných uliček je zde sice méně, než v naší Praze, ale i tak má město své kouzlo. Určitě se projděte po Rynku, největším náměstí, které je lemováno krásnými domy. Radnici jistě nepřehlédnete, stejně jako blízké kostely. Pojďme se podívat rovnou na seznam všech zajímavých míst. Přidám pár osobních doporučení.

Vratislavská radnice – krásná historická budova. Vstupné dovnitř je myslím kolem 16 zlotých. Vyplatí se tedy návštěva ve čtvrtek, kdy vám ho odpustí (zkontrolujte raději web. stránky). Uvnitř je k vidění nějaká ta výstava, historické místnosti, ale hlavně velký sál.

Katedrála sv. Máří Magdaleny s mostkem – netradiční vyhlídka se nachází na mostku, který spojuje dvě věže tohoto kostela. Přečtěte si i legendu o místní čarodějnici Martynce a nezbedné Tekle. Výhled je jeden z nejhezčích, protože máte staré město jako na dlani.

Univerzita Wroclaw – krásná budova nabízející zajímavé fotografické příležitosti nejen z venku, ale také uvnitř. Jsou zde celkem 4 expozice – univerzitní muzeum, matematická věž s vyhlídkou, barokní aula Oratorium Marianum a Aula Leopoldinum. Poslední jmenovaná je bohužel v dlouhodobé rekonstrukci.

Kostel sv. Alžběty – v severo-západním rohu Rynku narazíte na dva pohledné domky. Říká se jim Jeníček a Mařenka. Spojuje je malý portál. Jde o původní zástavbu kolem kostela sv. Alžběty. Tento kostel se zvláštní měděnou kopulí nabízí asi ten nejhezčí výhled na město. Na rozdíl od mostku výše zmíněného totiž vidíte pohodlně na všechny strany. Navíc je věž opravdu hodně vysoká, počítejte s pořádným výšlapem.

Stare Jatki – krátkou zastávku si můžete udělat u pomníku bývalých jatek. Jsou zde bronzové sochy chovných zvířat. Jatky už zde nestojí, ale pohledná ulička s baráčky je také zajímavá – dnes plná turistických obchodů. 

Solné náměstí Vratislav
Solné náměstí

Tržnice – na východní straně Starého města se nachází velká budova s věží. Jde o starou tržnici, kde i dnes můžete pořídit spoustu různého zboží. Interiér má historický charakter. Stačí se trochu rozhlížet a objevíte zajímavé detaily.

Národní muzeum – malebná budova porostlá zelení. Vstupné jen 10 zlotých, ale bohužel jedno patro bylo zavřené. Možná kvůli konci sezóny a koronaviru. Nadchlo mě zde sakrální středověké umění. Nádherná sbírka včetně obrazu z Vyššího Brodu. Překvapený jsem ale byl z dalších expozic. Po zkušenostech z jiných zemí bych toto muzeum nazval spíše galerií. Většina expozic je totiž umění, převažují obrazy.

Panorama Racławicka – panorama bitvy u Racławice. Zvláštní budova slouží jako galerie pro obří obraz bitvy z 19. století. Bohužel nyní uzavřeno kvůli rekonstrukci.

Archeologické muzeum – pěkná a moderní instalace se nachází v budově bývalé městské zbrojnice. Nachází se zde dvě expozice, které jsou spojené pod jedno vstupné. První je archeologické muzeum, které vás ve třech podlažích provede nejstarší historií blízkého okolí. Druhou je pak vojenské muzeum, kde se nachází přehlídka zbraní a uniforem. Expozice není až tak rozsáhlá, stačí zhruba dvě hodinky na oboje. Bonusem je budova samotná, která má opravdu středověký charakter a interiéry jsou krásné, dřevěné.

Pomník anonymních chodců – jižně od centra se nachází nevšední pomník instalovaný v roce 2005. Význam je vykládán jako pomník obětí výjimečného stavu, který byl vyhlášen v Polsku v roce 1981 a během nějž zmizelo několik osob.

Tumský most – nejstarší most ve Vratislavi vás zavede do výše zmíněné církevní čtvrti. Určitě zamiřte na vyhlídku do katedrály Sv. Jana Křtitele. Je odsud krásný výhled na tuto církevní oblast, blízké kostely, ale také na východní stranu směrem k Hale století.

Výhled na Sky Tower

Sky Tower

V celém článku výše jste mohli zaznamenat tipy na 4 různé vyhlídky. Z většiny z nich poznáte, že město je vlastně jedna velká placka, kterou narušuje jedna jediná výšková budova. Makodrap Sky Tower sahá do výšky přes 200 metrů a vy ho můžete navštívit. V přízemí se nachází obchodní dům a ve 49. patře vyhlídka. Vstupné je sice nad místní poměry (cca 25 zlotých), ale za tu cenu se vyvezete výtahem do patra, odkud máte celé město jako na dlani. Pravda, historické centrum se nachází trochu dále, ale po všech těch kostelních vyhlídkách to byla příjemná změna. Navíc je otevřeno i ve večerních hodinách, takže si můžete město prohlédnout i nasvícené. Počítejte však s tím, že dovnitř se kupuje lístek na konkrétní čas. Kasa je v přízemí obchodního domu. Vstup na vyhlídku potom hledejte jinde, z ulice Gwiaździsta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *