Mnichov – metropole bavorského přepychu

Mnichov Frauenkirche

Jedno z nejbohatších a největších měst Německa je neprávem přehlížený turistický cíl – tedy kromě věhlasného Oktoberfestu. To byl alespoň můj dojem před odjezdem. Mnoho Čechů městem pouze projede někam dále na západ nebo jih, přitom po prodlouženém víkendu stráveném v této bavorské metropoli vím, že ani 3 dny na prohlídku všech zajímavostí určitě nestačí. Město má opravdu co nabídnout, jen musíte vědět kam zajít.

Cesta z Prahy

Do Mnichova se dá snadno dostat autobusem z Prahy – Florence. Díky dumpingovým cenám nás Flixbus vyšel vlastně jen na pár stovek. Cesta trvá cca 5 hodin – tedy pokud nespolehlivý Flixbus přijede včas (my měli asi 90 minut zpoždění). Mnichovské autobusové nádraží se nachází jen cca 1,5 km od historického centra a v jeho blízkosti najdete spoustu dobrých ubytovacích možností. Ideální pro nás baťůžkáře.

Doprava po městě

Jak jsem zmínil výše, Mnichov je turisticky kompaktní. Přesto doporučuji koupit jízdenku a vyrazit kousek za historické centrum. Mnichov totiž nabízí minimálně ještě dva velmi zajímavé cíle – zámek Nymphenburg a Olympijský park – oboje podrobněji níže. Na stránkách dopravního podniku MVV najdete bližší info o možnostech dopravy. My využili velmi výhodnou variantu celodenní skupinové jízdenky. Ta platí pro skupinu už od 2 osob! Pro vnitřní okruh (pro zmíněné památky naprosto stačí) vyjde na 12,8 euro. Využít ji můžete pro všechny druhy městské dopravy. Jako navigace v jízdních řádek se nám osvědčily klasické google mapy.

Jako turistickou zajímavost neváhejte navštívit známou stanici metra Westfriedhof. Opravdu pěkná stanice, která se umisťuje na prvních místech v žebříčkách nejzajímavějších stanic v Evropě (např. zde u CNN rovnou na místě prvním). Většina ostatních stanic už je dizajnově méně zajímavá, ale najdou se i další, co stojí za vidění. Hustota sítě je v Mnichově násobně větší než v Praze, přesto stanice vypadají udržovaně a hlavně účelně.

Westfriedhof
Westfriedhof

Vstupné

Standardní ceny za vstupné se v Mnichově pohybují v rozmezí cca 7 – 12 euro. Děti do 18 let mají ve většině památek vstupné zdarma. Každou neděli potom nabízí mnoho institucí akční cenu 1 euro, jako paušální vstup pro každého. Tak jako ve většině měst, i v Mnichově můžete zvážit pořízení tzv. München Card. Úplně zdarma se můžete podívat na část expozice BMW Welt.

Nymphenburg

Zámek Nymphenburg je právem nazýván “bavorské Versailles”. V Čechách nemá odbody. Fotky leccos napoví, ale kouzlo místa se z nich moc dobře přenést nedá. Komplex zámeckých budov má na délku téměř 700 metrů, šířka zahrad je skoro 2 km (cca 200 ha park). Souměrnost zámeckých budov je podtržena středoosým vodním kanálem, který prochází středem parku, obchází zámek z obou stran a pokračuje na druhé straně zámku, kde se spojuje opět do jednoho toku ve velkolepé vodní nádrži s fontánou a pokračuje dále do města. Celková délka vodního kanálu přesahuje 3,5 km a i dnes na něm můžete spatřit gondoliéry.

Zámek sloužil jako letní sídlo rodu Wittelsbachů. Ti z něj udělali opravdu příjemné místo pro letní odpočinek a radovánky. Samotné budovy hlavního komplexu tedy z venku nejsou kdo ví jak fantastické. Kouzlo spočívá v celkové koncepci parku a výzdobě interiérů. Velmi doporučuji vyhradit si na návštěvu alespoň 3 hodiny, koupit kombinovaný lístek (cca 11 euro) a projít všechny zahradní budovy.

Hlavní budova zámku nabízí ty nejvelkolepější a největší sály s úchvatnou výzdobou. Pravé kouzlo areálu ale poznáte, až při procházce zahradou – nejen francouzskou, která přímo navazuje na budovy zámku, ale i anglickou. Ta ukrývá hned 4 menší paláce (Pagodenburg, Badenburg, Magdalenenklause a Amalienburg), které nás svojí atmosférou uchvátily. Jejich výzdoba a účel předčí leckterý běžný zámek.

Olympijský park

Olympiaturm
Olympiaturm

V roce 1972 se v Mnichově konaly Olympijské hry, poznamenané teroristickým útokem. Dnes je událost spíše známá z filmu Mnichov od Stevena Spielberga. Areál parku můžete volně navštívit. Zavítat můžete i na stadion a do dalších hal a objektů. Konkrétní info o vstupném a otevíracích hodinách je na webu parku.

My navštívili olympijskou věž. Za vstupné 9 euro nás výtah vyvezl téměř na vrchol. Poslední dvě patra už musíte po svých. Odměnou vám bude výhled z výšky 192 metrů. Pod sebou uvidíte celý olympijský park a vesničku, BMW Welt, o kousek dále historické centrum Mnichova s kostelem Frauenkirche, který slouží jako orientační bod. Za dobré viditelnosti jsou v dálce vidět začínající vrcholky Alp. Vzhledem k tomu, že se kousek od parku nachází i BMW Welt, neváhejte toto místo navštívit. Hravě zde strávíte i téměř celý den.

Výhled z Olympiaturm
Výhled z Olympiaturm za ne-ideální viditelnosti

Mnichovská Rezidence

Mnichov nemá jen velkolepé letní královské sídlo Nymphenburg, ale i zimní královskou rezidenci. Tento palác, jehož historie sahá až do 14. století, se nachází v samém srdci města. Jde o největší komplex palácových budov a Německu, takže si na návštěvu vyhraďte minimálně 2-3 hodiny. V interiérech můžete navštívit klenotnici s místnostmi plnými fantastických šperků i bavorských korunovačních klenotů. Přikoupit můžete vstupenku do královského divadla, ale především navštivte hlavní obytné sály rezidence. Naskytne se vám příležitost projít si několik desítek místností, které jsou velkolepě zdobeny tak, že vás nádherou bude přecházet zrak. Ta největší místnost, tzv. antiquarium, sloužila nejen jako výstavní plocha kolekce antických soch, ale také jako knihovna. Viděl jsem už mnohé zámky a paláce, ale místní koncentrace přepychu mi vyrazila dech.

Historické centrum

V kompaktním historickém centru města se zachovalo několik zajímavých památek. Nepočítáme-li Rezidenci, stihnete většinu z nich proběhnout za jediný den. Atmosféra centra na mě sice nepůsobila nijak zvlášť unikátně nebo starodávně, přesto stojí za prohlídku – když víte, kam jít. Najdete zde několik unikátních zajímavostí. Středobodem všeho je náměstí Marienplatz se starou a novou radnicí.

Vstupní brány

Z městského opevnění se dochovaly celkem 3 z původních 5 vstupních bran. Jde o Karlstor, Isartor a Sendlinger Tor. Každá ze zmíněných je unikátní architektonické dílo. Všechny navozují pohádkově středověký ráz města. Do útrob věží se bohužel nedá vstoupit. Nejmohutnější z nich – Isarto, ale umožňuje prohlídku svého “nádvoří” a ochozu.

Marienplatz – radnice

Středobodem historického města je náměstí Marienplatz. Uprostřed se nachází mariánský sloup Mariensäule (nejstarší v Evropě). Hlavními lákadly však jsou hned dvě radnice. Střídměji působící Stará radnice uzavírá východní část náměstí. Impozantní obří Nová radnice naopak lemuje téměř celou severní stranu náměstí. Na radniční věži Nové radnice můžete v 11 hodin sledovat přehlídku loutek v doprovodu zvonkohry. Navštívit můžete i věž s vyhlídkou a nádvoří.

Stará radnice Mnichov
Stará radnice

Frauenkirche

Jedním z nejznámějších symbolů Mnichova je kostel Frauenkirche. Ohromný chrám s typickými věžemi doplňuje siluetu města a slouží jako významný orientační bod. Zpřístupněn je zdarma i v podvečerních hodinách. Nachází se zde krypta rodu Wittelsbachů a hrobky mnoha významných bavorských císařů a králů. Interiér působí mohutně, ale střídmě.

Kostel sv. Petra – vyhlídka

Historické město si nejlépe prohlédnete z výšky. Věž kostela sv. Petra, který je hned vedle náměstí Marienplatz, nabízí asi nejlepší výhled. Jde totiž o nejvyšší přístupný výhled v okolí, takže čekejte trochu náročný výstup, ale odmění vás pohledem na zmíněné nejvýznamnější památky. Vstupné je jen 3 eura, návaly turistů však mohou způsobit tlačenice, takže si na prohlídku vyhraďte dostatek času.

Výhled Mnichov
Výhled z kostela sv. Petra na Frauenkirche a Novou radnici

Další zajímavosti v centru

Bayerische Staatskanzlei
Bayerische Staatskanzlei

Kromě mnoha kostelů a krásných náměstí s pomníky a památníky, můžete v centru města obdivovat ještě následující:

Alter Hof – starý dvůr, který momentálně slouží ke komerčním účelů, ale budovu si můžete prohlédnout z venku. Její základy sahají až do středověku.

Bayerische Staatskanzlei – státní kancléřství fotogenicky spojuje starou architekturu s novou moderní skleněnou halou

Hofgarten – park s altánem, který přináleží k Rezidenci

Siegestor – vítězný oblouk, který nechal postavit roku 1852 Ludvík I. Bavorský na oslavu bavorské armády

Hirmer – dům s typickou bavorskou architekturou

Hofbräuhaus – jedna z nejstarších a největších bavorských pivnic

Max-Joseph-Platz – veliké náměstí, kde se nachází Národní divadlo

Allianz Arena

Jste-li fanouškem fotbalu nebo moderní architektury, vyjeďte za město podívat se na obří Allianz Arénu. Od metra je to sice ještě štreka, ale odměnou vám bude návštěva stadionu věhlasného klubu Bayern Mnichov, který v noci celý barevně září. Na prohlídku interiérů musíte mít buď lístek na akci nebo si zaplatit prohlídku.

Allianz Arena

Co jsme nestihli, aneb kam dále…

Nemluvě o spoustě krásných kostelech, které jsme nestihli navštívit. Nemluvě o dalších zajímavých místech v blízkém okolí Mnichova. V centru ještě jistě stojí za to navštívit:

English Garten – obrovský park se spoustou zajímavých altánů a zastavení

Egyptské muzeum

Umělecká muzea – tzv. pinakotéky (Nová, Stará, Moderní)

BMW Welt – bohužel v době naší návštěvy zavřeno z důvodu rekonstrukce

Bavorské národní muzeum

Muzeum antického umění

Přírodovědné muzeum

Glyptothek – sbírka řeckých a římských soch

a spousta dalších muzeí…

Karlstor
Karlstor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *