Thassos – cesta kolem ostrova

Thassos

­Řecký ostrov Thassos nabízí rozmanité druhy krásných pláží – od písečných po kamenité. Najdete zde však i spoustu zajímavostí, takže by byla škoda trávit dovolenou jen na pláži. Hlavní dopravní trasa vede po obvodě ostrova, takže se dá během jednoho dne objet celý autem. Dva dny vám budou bohatě stačit na průzkum toho nejzajímavějšího.

­Přílet/příjezd

Thassos
Příjezd trajektem k hlavnímu městu Thassos

Thassos jsem navštívil v létě 2018 v rámci zájezdu s cestovní agenturou. Ostrov nemá vlastní letiště, takže jediný přístup je trajektem. Nejbližší letiště je na pevninském Řecku v městečku Kavala. Odsud nás dovezl autobus do přístavu v Keramoti. Samotná cesta sice netrvala déle než 20 minut, ale celá nakládací a přestupní procedura se protáhne. Z Keramoti vyjíždí poměrně dost často trajekty přímo do hlavního města Thassosu. Z Keramoti je to co by kamenem dohodil (lehce přes 10km). Počítejte, že celá doprava s cestovkou z letiště až do hlavního města trvá více než jednu a půl hodiny. Pak záleží, kde máte hotel. My se dopravovali dále autobusem až do letoviska Limenaria na druhém konci ostrova. Cesta autem z Thassosu do Limenárie zabere kolem 45 minut. My s cestovkou jsme byli za další 1 a půl hodiny „už“ na pokoji.
Při jízdě autobusem se vám naskytnou krásné výhledy na pobřeží ostrova, což je prima zadostiučinění, protože cesta z Prahy až na hotel zabrala nějakých 6 hodin.

Pláže

Paradise beach Thassos
Paradise beach Thassos

Během výletů po ostrově jsem navštívil snad všechny možné druhy pláží – nádherné písčité, skalnaté, oblázkové, mramorové, přírodní i udržované… Záleží, jaké jsou vaše potřeby. Thassos je v tomto směru velmi rozmanitý, ale převažují pláže oblázkové se vstupem přes skalnaté desky. Celkově platí, že západ ostrova je spíše strmější a moc vyhlášených pláží zde není. Najdete zde především menší kamenité pláže a krásné výhledy z útesů.
Toužíte-li po krásné písečné pláži, asi nejlepší volbou bude Golden Beach. Jde o největší písečnou pláž na ostrově. Dlouhá a široká s pozvolným vstupem do moře. Leží u městečka Skala Potamias, takže o zázemí v podobě různých restaurací a obchodů není nouze. Lidí zde bylo hodně, ale i v sezoně to ještě šlo.
Druhou možností je Paradise Beach. Jde o menší, ale krásnou a malebnou pláž. Přístupná je trochu hůře, protože prašná příjezdová cesta vede z příkrého srázu a slouží jako parkoviště. Vzhledem k popularitě je docela problém zaparkovat. Kouzlo pláže spočívá v bílém písku a výhledu na blízký ostrov, takže opravdu působí tak trochu jako karibský ráj. Háček je v přelidněnosti, takže my jsme zde byli jen na otočku.
Kouzlo ostrova Thassos tkví v mramorovém bohatství. Nejedna pláž obsahuje mramorové kamínky, balvany, skály. Kontrast s modrou vodou je nádherný. Vyhlášenou je tzv. Marble Beach, ale podobně jako předchozí je hůře přístupná a v sezóně plná lidí.

Pláže u Limenárie

Kolem celého ostrova najdete spoustu menších, ale nádherných pláží. Nám se nakonec nejvíce líbilo na plážích u letoviska Limenaria. Kousek na východ od centra města se nachází Metalia Beach. Název pochází od vysoké koncentrace železa v místních skalách a hlavně faktu, že se nachází přímo pod areálem bývalého železného dolu. To z ní vytváří jedinečnou záležitost. Trasa na pláž z centra Limenárie vede přes bývalý zámek a železné doly. Kouzlo zarostlých staveb v kontrastu se zrzavým pískem a modrým mořem je jedinečné. Pláž je sice menší, vstup do vody jako všude v Limenárii vede přes kamenné desky, ale poloha pláže je perfektní.
Druhou možností je vydat se západně od Limenárie. Půjdete kolem přírodní pláže, kde se střídá písek, oblázky a skalnaté vstupní dno. Výhodou je, že zde ani v sezóně není vůbec narváno. Čím dále na západ půjdete, tím lépe. Pozor však, že označení Tripiti Beach (tedy druhá místní vyhlášená pláž) podle cedulí nese až nejzápadnější část pláže. Tu ovšem doporučit nemohu. Je sice písečná, se vstupem přes skalní desky (jako všude), ale působí ztísněně a přelidněně.

Okruh ostrovem

Ostrov se opravdu dá bez problému objet za jediný den, a to i několikrát. Hlavní silnice vede po obvodě, takže máte v podstatě stále z auta krásný výhled na moře. Západní část nabízí krásné výhledy na skalní útesy, ale už méně turistických atrakcí. Spíše se odsud můžete některou menší silnicí vydat do malých horských vesniček v centru ostrova.
Východ ostrova už nabízí mnohem více turistických zastávek, takže cestu začneme z jihu, tedy z Limenárie, proti směru hodinových ručiček.

Limenaria (1)

Druhé největší město na ostrově nabízí velmi dobré zázemí pro turisty – mnoho hotelů, bohaté nákupní možnosti, krásné pláže na dosah. Nad městem se tyčí zámek – bývalé sídlo německé těžařské společnosti. Jeho fotku najdete snad na každém pohledu – je to takový symbol Limenárie. Můžete ho bez problému navštívit. Areál je totiž v dezolátním stavu, plot v podstatě zničený, takže sem míří na průzkum mnoho zvědavců. Kromě pěkného výhledu na Limenarii zde nic úchvatného nečekejte. Jde spíše o smutný památník v dezolátním stavu. Vstup na vlastní nebezpečí. Nedaleko zámku se nachází montánní muzeum. V okolí města je několik památníků a pěkných výhledů na moře.

Giola (2)

Cestou na západ z Limenárie minete nejjižnější cíp ostrova s pěknými výhledy, až dorazíte k místu, které je označeno cedulí „Giola“. Pravděpodobně ho poznáte i podle množství aut, která jsou zaparkována podél silnice. Doporučuji vyrazit co nejdříve, protože místo je vyhlášené a hojně navštěvované. My zde byli po 9. hodině a chvíli to ještě šlo, ale během 30 minut sem začaly proudit davy a davy turistů. Auto můžete nechat u silnice nebo se odvážit sjet po prudkém svahu ještě kousek na nižší parkoviště. Nestojí to moc za to, protože zpáteční výšlap vás stejně nemine.
Giola je skalní laguna. Tzn. vymletý útvar ve skále, kam přílivové vlny doplňují vodu. Je poměrně hodně veliká a na malebném místě. Silnice je nahoře ve svahu, takže při sestupu k moři a zase zpátky se zapotíte. Okolí je jedna velká skála, výhledy na okolní útesy stojí za to. Do laguny si můžete skočit, tak jako spousta dalších lidí. Je to velmi pěkný přírodní útvar, ale obložený lidmi, takže na návštěvu stačí půl hodiny…

Klášter Archanděla Michaela (3)

Jde o asi největší a nejhezčí klášter na ostrově. Turisticky vyhledávané místo. Při vstupu je prováděna kontrola oděvu – pokud nevyhovujete náboženským předpisům, zapůjčí vám šátek nebo tepláky. Při kontrole jsou nekompromisní, takže i pánové musí mít zahalené nohy. V areálu se nachází jeden velmi starý kostelík a klášter, který je stále funkční. Řádové sestry zde prodávají turistické předměty a věci vlastní výroby – např. svíčky z včelího vosku. V době naší návštěvy probíhala rekonstrukce části areálu, takže na průzkum bohatě stačila jedna hodina.

Věž Thimonia (4)

Kousek za klášterem se nachází odbočka na lesní cestu ke starověké věži Thimonia. Pokud jste fanouškem historie, nechte auto při silnici a vydejte se na krátkou cestu. Věž se nachází v oploceném areálu, ale branka je otevřená. Z věže zbyly už jen ruiny a kousky zdí. Podle jedné teorie souvisí strážní věž s následující zastávkou.

Aliki (5)

Aliki bylo pro mě asi nejkouzelnější místo na ostrově. Pominu-li přeplněnou pláž, problémy s parkováním a celkovou přelidněností malého území mezi dvěma plážemi. Aliki je totiž malý poloostrov, výběžek z ostrova. Na začátku se nachází dvě pláže a nějaké to turistické zázemí. To nejzajímavější se nachází ve zbytku poloostrova. Jde o zbytky starověkého osídlení. Nejlépe uděláte, když se vydáte po místní turistické stezce a celý poloostrov si projdete. Nezabere to moc času a naskytnou se vám krásné pohledy na antické památky, ale také na mramorové doly a skály. Poloostrov totiž sloužil nejen jako starověké sídlo, ale cíp ostrova byl antickým mramorovým lomem. Udělejte si čas a prohlédněte všechna zastavení na přírodně-historické naučné stezce. Výhledy vás odmění.

Potamia (6)

Na východě ostrova se nachází již zmíněné pláže Golden Beach a Paradise Beach. Mimo ty zde najdete také několik vesniček a odbočky do menších horských vesnic. Jednou z nich je vesnička Potamia, kde se nachází několik starých obydlí, ale převážně je vesnice plná nových bohatých domů. Navštívit můžete místní modrý kostel nebo se pokochat výhledy na zátočinu s Golden Beach. Vesnička Potamia také slouží jako výchozí bod na nejvyšší horu ostrova Ipsario (1204 m.n.m.).

Thassos – hlavní město (7)

Stejnojmenné hlavní město ostrova, někdy nazývané také Limenas, je sice největší na ostrově, ale čekejte spíše městečko. Výlet do něj může zabrat v podstatě celý den. Jako top cíle bych označil místní archeologické muzeum a výlet nad město, na Akropolis.
Město nabízí spoustu možností k nákupům a mnoho restaurací. Můžete se zde projít podél pobřeží, na mola a prohlédnout si připlouvající trajekty. V samotném centru města se nachází zbytky mnoha antických staveb. V centru je to Agora – nejrozsáhlejší archeo památka ve městě. Vstupné se neplatí, ale návštěva v létě bohužel moc smysl nedává, protože je celá zarostlá vysokou trávou. Sice se zde můžete brodit vyšlapanými pěšinkami a prohlédnou si alespoň něco, celou krásu místa ale není možné v té džungli poznat. Sem tam vykoukne nějaký sloup nebo kus zdobené architektury.
Nedaleko Agory se nachází několik dalších památek. Potkat můžete zbytky Odeonu nebo zbytky chrámu Artemis. Trochu dále od centra se nachází zbytky hradeb a vstupních bran. I ty stojí za prohlídku, protože na rozdíl od Agody, bývají vysekané a můžete na nich objevit docela pěknou výzdobu.
Jak už jsem zmínil, v centru se nachází pěkné archeologické muzeum. Najdete ho přímo vedle Agory. Hned při vstupu vás přivítá obří socha Kourose – mladíka držícího berana. Socha sem byla dopravena z Akropole nad městem už dávno v počátcích místních archeologických výzkumů. Můžete se zde dočíst o tom, jak složitá operace to byla. Muzeum dále obsahuje průřez místní historií od doby kamenné po antiku.

Výstup na Akropoli

Z centra města vedou na Akropoli dvě cesty. Jedna podél pobřeží směrem ke kostelíku v severním cípu ostrova a dále ke starověkému divadlu. Druhá od Agory po schodech přímo až k divadlu. Antické divadlo leží na kopci nad městem, takže je odsud krásný výhled na centrum města a přístav. Stavba však zarůstá trávou. I přes pokusy místo zrekonstruovat a obnovit pro občasná představení to vypadá, že se zde zastavil čas uprostřed rekonstrukce. Orezlý jeřáb je tomu důkazem. Přesto stojí za to se sem podívat a užít si výhled na město. Pokud však máte v tom horku ještě síly, vyplatí se pokračovat dále směr Akropole.
Výstup vede jedinou cestou nahoru nad divadlo. Minete starý kostelíček, až dorazíte na zříceniny hradu. Stavbu můžete volně prozkoumat. Kromě zbytků zdí zde najdete i několik antických částí, včetně hrobky antického hrdiny (vlevo před vchodem od Akropole je díra a zdobený náhrobek). Z hradu jsou krásné výhledy na opačnou stranu – do lesů a na kopce nad městem.
Už jen kousek zbývá a jste na Akropoli. Z ní je ten nejkrásnější výhled na hlavní město. Areál si můžete volně prohlédnout, ale nezkušené oko zde moc zajímavostí nenajde. Krása místa spočívá v namáhavé cestě a krásných výhledech, které se vám díky ní naskytnou.

Vesnice Mikros a Megalos Prinos (8)

Ve východní části ostrova není moc zajímavých cílů. Výhledy na moře jsou samozřejmostí, ale pokud chcete vidět i něco dalšího, budete muset zahnout na nějakou menší cestu do vnitrozemí ostrova. Jednou z možností je cesta k vesnicím Mikros a Megalos Prinos. Má jít o staré vesnice plné typických venkovských staveb. Po pravdě řečeno, pro mě to bylo spíše zklamání. Většina staveb je velmi moderně rekonstruovaná. Najdete zde i celkem živorodé restaurace, které čekají na váš příjezd. Přesto jsou v obou vesnicích pěkné starodávné kostely a výhled až na moře. Pokud máte čas, určitě zde objevíte nějaké pěkné zátiší.