Londýn – tipy na atrakce zdarma

Londýn

Ceny vstupného do muzeí, galerií, památek a dalších atrakcí v Londýně patří k těm nejvyšším, se kterými se můžete ve světě setkat. Paradoxně ale v Londýně nemusíte za vstupné utratit ani korunu, a přesto máte program na několik dní jasný. Vstup zdarma mívají zpravidla muzea. Já během své návštěvy objevil pár dalších atrakcí, kde je vstupné volné nebo dobrovolné. O ně se chci s vámi nyní podělit.

Sky Garden

Kromě velkolepých muzeí (hlavně British a V&A) byla mým asi nejlepším zážitkem návštěva mrakodrapu. Sky Garden je zahrada na vrcholku tzn. „sluchátka“, kontroverzního mrakodrapu „20 Fenchurch Street“. Dostat se sem můžete zdarma, ale musíte se předem registrovat přes online formulář. Mně se mimo sezónu povedlo dostat se nahoru hned dvakrát – přes den i v noci. Výhled do širokého okolí přímo z centra Londýna je úžasný a někteří tvrdí, že ještě hezčí, než z komerčního The Shard. Nahoře se nachází restaurace/bar, zelená zahrada a hlavně krásný výhled do všech stran přímo z centra města. Za dobrého počasí (tzn. málo kdy) je otevřena i venkovní terasa, jinak je celý areál zastřešen.

London Mithraeum

Další nevšední zážitek zdarma se mi podařilo objevit docela náhodou. Zmínila ho paní průvodkyně v Muzeum of London. Jde totiž o poměrně novou „expozici“, spíše podzemní chrám. Mithraeum je pozůstatek chrámu, který dříve stával v centru Londýna a sloužil zvláštnímu kultu boha Mithry. Samotné historické povídání o kultu je nesmírně zajímavé. Londýnský chrám si „prožil“ několik stěhování, až se mu dostalo náležitého umístění – několik metrů pod zemí, v místech kde dříve zřejmě původně stál.

Pokud si rezervujete vstup na webu atrakce, můžete navštívit podzemí. Prohlídka ale neprobíhá úplně standardně… Je zde sice výstavka nálezů, interaktivní tabule s informacemi, ale také čekací místnost pár metrů pod zemí. Prohlídka je totiž doprovázena určitou audiovizuální show – nebudu popisovat kvůli spoilerům, ale je to opravdu nevšední a zajímavé. Na pozůstatcích chrámu totiž na druhou stranu není zas tolik co k vidění, takže tuto formu jistě ocení většina návštěvníků, které historie jinak zas tolik nezajímá.

London Mithraeum
London Mithraeum

Southwark Cathedral

Bohužel snad všechny věhlasné kostely v Londýně jsou přístupné jen za poplatek (St. Paul, Temple Church, Westminster Abbey, …). Zbývají tedy ty menší, které jsou běžně přístupné zdarma a Southwark. Jde o nádhernou katedrálu, kterou stojí za to vidět. Vlastně ale nevím, jak moc zdarma ten vstup je. Mně se podařilo proklouznout hned brzo ráno po otevření kostela, ale slyšel jsem, že zde také vybírají poplatek, takže budete muset vyzkoušet sami. Doporučuji vyrazit hned po zahájení otevírací doby.

Queen’s House

Z jinak běžně známých seznamů expozic zdarma musím zvláštně zmínit ještě tzv. Queen’s House. Jde o asi jediné královské sídlo, které je přístupné zdarma. Prohlídka nezabere mnoho času, necelou hodinku. K vidění jsou nejen zajímavé architektonické prvky, ale také obrazová galerie, které tematicky zapadá k umístění rezidence – hned vedle námořního muzea a námořní akademie.

Queen's House
Queen’s House – dole uprostřed

Londýnská muzea

Následuje celkem běžně známý seznam muzeí, které umožňují vstup zdarma. Většinou zde najdete kasičku, kde můžete i tak přispět na chod muzea. Jinde je zas zpřístupněna jen část expozice. Následující dvě expozice si však zaslouží zvláštní pozornost…

Tate Modern

I když nejste fanouškem moderního umění, neváhejte zavítat na místní vyhlídkovou terasu. Otevřena bývá dle povětrnostních podmínek i déle do noci. Do desátého patra se dostanete výtahem. Nahoře si můžete užít krásný výhled na celé město a dát si kávu v místní kavárně. Expozice v muzeu jsou zdarma přístupné jen částečně. Výstavní plocha je obrovská, expozice velmi zajímavé, ale záleží, jak jste na tom s moderním uměním… Nalákat vás může např. Pablo Picasso, který je zde také k vidění.

Londýn - Tate Modern výhled
Výhled z Tate Modern

Soane Museum

Těžko popsatelné muzeum – tohle prostě musíte vidět. Jde o jedinečnou příležitost prozkoumat řadový domek ze začátku 19. století. Dům patřil stejnojmennému architektu jménem, Sir John Soane. Ten dům naplnil sbírkou všelijakého umění – včetně sarkofágu. Dům je opravdu krásný a nacpaný exponáty k prasknutí. Není divu, že zde panuje trochu zvláštní režim prohlídky – pozor na zavazadla, žádné focení.

Další muzea

Následující muzea, které se dají navštívit zdarma, doplním krátkým komentářem s doporučením z vlastní zkušenosti.

  • Britské muzeum – rozhodně ne na 1 den. Návštěvu nutno rozložit minimálně na dny dva. Velkolepé, obrovské, nádherné.
  • Viktoriino a Albertovo muzeum – obdobně jako předchozí – opět nedoporučuji pokoušet se projít za jeden den. Překrásné exponáty, dva dny prohlídky mohou být málo.
  • Londýnské muzeum – krásná moderní expozice, velmi pěkné muzeum.
  • Národní galerie – galerií zpřístupněných zdarma je v Londýně více, ale tato je asi nejznámější.
  • Národní námořní muzeum – zdarma není zpřístupněno vše, ale doporučuji navštívit, protože jde pro našince o velmi nevšední expozici. Některé novější výstavy jsou navíc krásně interaktivní a zábavné.
  • Přírodopisné muzeum – úžasná budova – už jen ta stojí za rychlou prohlídkou. Jednotlivé expozice se úrovní a atraktivitou značně liší, takže doporučuji vybírat. Dinosauři a savci / člověk byly zklamání, naopak drahokamy, historie člověka, fyzika – jsou moc krásné expozice.
  • Válečné muzeum – absolutně TOP expozice k 1. světové válce. Holokaust také povedený. Rozšířenější expozice k 2 sv. válce se teprve buduje. Zbytek muzea je spíše prohlídka několika technických artefaktů.
Londýn - přírodopisné muzeum
Přírodopisné muzeum

Kam za ušetřené peníze?

Jako nevšední a jedinečnou mohu doporučit prohlídku křižníku HMS Belfast. Dlouho jsem váhal, ale interiér je opravdu rozsáhlý, zvláštní, jedinečný (včetně strojovny!), takže se za ty peníze vyplatí. The Tower patří také k TOP, ale spíše kvůli své historické hodnotě. K vidění jsou tu určitě jako nej korunovační klenoty. Naopak nemohu doporučit návštěvu Kensington Palace. Za ty peníze už je lepší jet třeba do Hamptonu.