Fes – marocká kolébka historie – 4/6

Fes - koželužna

Nejstarší z marockých královských měst Fes (arabsky فـاس [Fās], francouzsky Fès, anglicky Fez) nám na naší cestě po Maroku přinesl rozporuplné dojmy a zážitky. Město založil Idrís I. Marocký, tedy zakladatel marocké dynastie Idrísů, kteří se zasloužili o vznik země. Počátky města tedy sahají až do 8. století! Historický ráz je zde velmi cítit,  stejně tak turismus. Po 3 dnech putování to bylo první město, kde jsme pocítili negativní atmosféru turismu.

Fes El Jdid a Ville Nouvelle

Fes je druhé největší město Maroka. Na ploše 320 km2 zde žije něco kolem 1,5 milionu obyvatel. Dle historického vývoje je členěn na 3 části. Nejnovější je Ville Nouvelle. Tato čtvrť vznikla během francouzské kolonizace území. V současné době jde o docela moderní rezidenční oblast. Navštívili jsme jen její okraj, kvůli nákupu v místním nákupním centru – zcela západního charakteru. Žádné zásadní turistické cíle jsem v této čtvrti nenašel.

Fes El Jdid vznikla už ve 13. století. Patří tedy do pomyslného středu na historické časové ose města. Nachází se severně od Ville Nouvelle. Najdete zde královský palác, ale jak už je v Maroku zvykem, prohlédnout si ho můžete jen zvenku, není přístupný. Tato část města už je tedy starší a pár menších cílů se zde najde (např. brána nebo zahrady). Absolutní většina turistů však odůvodněně míří do čtvrti následující.

medina Fes
Turistická třída v medině

Fes el Bali (medina)

Fes el Bali je nejstarší částí města. Právě zde na konci 8. století vzniklo Maroko jako samostatné území pod vládou Idrísů. Oblast je obehnána opevněním, které přerušuje několik vstupních bran. Nejznámější z nich je modrá brána, tzn. Blue Gate, kterou uvidíte na mnoho pohlednicích. Bohužel focení je kvůli davům lidí a reklamnímu znečištění trochu oříšek. Fes el Bali je někdy označováno přímo jako medina města. Takto je i zapsáno na seznamu Unesco.

Koželužny

Pro turisty jsou nejznámější atrakcí města místní koželužny. Turistické zkazky tvrdí, že se zde kůže zpracovává ve stejných místech a stejným způsobem, jako tomu bylo v dobách prvního růstu města. Celkem zde najdete tři koželužny. Největší a nejznámější z nich se nachází v severovýchodní části mediny – najdete ji pod názvem „Chouara Tannery„. Jde o koželužnu, která údajně vznikla už v 11. století a od té doby se zde moc nezměnilo. V kamenných kádích se v různých roztocích louhuje kůže. Fotogenickou koželužnu si nejlépe prohlédnete z teras některého z přilehlých domů. Asi nejlepšího výhledu docílíte, když se vám podaří najít uličku u Rue Chouara a najdete vchod označený číslem N10. Jistě se vás mile rád chopí nějaký místný prodejce, který vám slíbí, že vás tam za 10 MAD na osobu dovede, a to i když budete stát jen pár metrů před vchodem, jako my. Vstup po schodech do N10 je ale zdarma. Vede totiž do obrovské prodejny kožených výrobků. Neváhejte vstoupit a vydat se na místní terasu. Počítejte však s velmi intenzivním zápachem koželužny. Pro slabší povahy zde dávají trs máty…

Koželužna ve Fesu
Koželužna ve Fesu

Další krásy mediny

Další zajímavá oblast mediny se nachází hned kousek od koželužen. Jde o mešitu a univerzitu Al-Karaouine. Univerzita je totiž podle Guinnessovy knihy rekordů nejstarší dosud fungující univerzitou na světě. Založena byla v roce 859 a poznáte ji nejlépe z výšky, podle typických zelených střech. Vedle univerzity se nachází medresa Al Attarine, kterou můžete navštívit.

Město nabízí ještě mnoho dalších medres. Nejznámější a největší je Bou Inania. V současné době je ale zdá se nepřístupná. My tedy pro změnu navštívili náš první palác. V jižní části města se nachází El Glaoui Palace. Vstupné je jen 20 MAD, aby ne… Interiér a rozloha paláce jsou úžasné, ale bohužel v žalostném stavu. Bohatost zdobení a architektury ještě ocenit můžete, ale počítejte se zápachem a nepořádkem. Za ten zážitek to ale určitě stojí.

Medresa Al Attarine

Medina Fesu nabízí ještě mnoho dalších zajímavých zastávek a zákoutí. Stačí se trochu toulat, prozkoumat mapu a užívat si exotiku. Hlavní turistická třída, která se táhne po Rue Talaa Kebira je posetá nespočtem obchůdků i občerstvení. Atmosférou jde ale spíše o turistickou oblast. Historickou medinu musíte hledat kolem. Pro nás byl Fes i z těchto důvodů kontroverzním místem. Po klidných medinách v Salé a Meknesu to tady turisticky opravdu žilo. Je zde také znát velké množství místní populace a určitá přelidněnost mediny. Z toho plynou negativní jevy jako pokusy z vás vytáhnout peníze, jak to jen půjde. Nemluvě o tom, že jsme se v místním riadu setkali se štěnicemi.

Borj Nord a Nekropole Marinid

Než opustíte Fes, zvažte ještě návštěvu místní pevnosti a nekropole. Oboje se nachází jen těsně za severním okrajem mediny – tedy v docházkové vzdálenosti. Bonusem je suprový výhled z obou lokalit na obří město pod vámi.

Pevnost Borj Nord byla postavena v 16. století. Dnes zde můžete za symbolických 10 MAD prozkoumat interiér s vojenským muzeem a střechu s vyhlídkou. Parkovné po nás nikdo platit nechtěl – jediné takové místo v Maroku. Expozice muzea je moderní, ale bohužel bez anglických popisků, jak je tomu v Maroku zvykem. Není kdo ví jak rozsáhlá, do hodiny máte celou pevnost projitou. Výhled do všech stran ze střechy stojí za to, ale možná ještě lepší je z vedlejší nekropole.

Vznik nekropole, respektive Merenidských hrobek, se údajně datuje do 14. století a náleží dynastii Marínovců. Ti vládli Maroku právě z Fesu, takže si nad městem vystavěli hrobky. Bohužel do dnešních dnů se zde téměř nic nedochovalo – pouze ruiny původně jistě impozantních staveb. Celý kopec i dnes slouží k pohřbívání – na jeho svazích se nachází moderní hřbitovy. Místo je ale vyhledávané nejen turisty. Je zde opravdu krásný výhled na celé město, nejlepší při západu slunce za zvuku modliteb.

Fes z nekropole
Výhled z nekropole na Fes při západu slunce