Skanzen Riga – Lotyšsko – 2/4

Riga skanzen

Celým názvem “Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs”, neboli “Lotyšské etnografické muzeum v přírodě” je skanzen na okraji lotyšského hlavního města Riga. Nabízí zajímavou podívanou na historické vesnické stavby Lotyšska. Z centra města je snadno dostupný MHD (30 min.), takže hurá na výlet. Potřebovat budete jen necelý půlden času, chuť na procházku a drobné na dopravu a vstup.

Doprava

Skanzen se nachází severovýchodně od Rigy, snadno dostupný po silnici A2. Stejně tak snadno se sem dopravíte MHD, a to na lístek za 1,15 euro. Zpáteční lístek si nezapomeňte koupit do zásoby, protože koupě u řidiče vyjde dráž (2 eura). Z centra se potřebujete dostat na zastávku Brīvdabas muzejs. Pro hledání spojení doporučuji klasické Google Maps. Jezdí sem autobusy s čísly 1, 19, 28 a 29. Pokud se dopravujete z centra, tak rovnou koukejte po čísle 1, ostatní jsou spíše příměstské. Cesta trvá asi 30 minut, autobus je courák, ale alespoň si prohlédnete skutečnou Rigu. Od zastávky je to už jen pár minut chůze a cestu značí ukazatel.

Interiér kostela v lotyšském skanzenu
Interiér kostela v lotyšském skanzenu

Skanzen z pohledu faktů

Muzeum bylo založeno v roce 1924 a později v roce 1932 otevřeno veřejnosti. Nachází se na pobřeží jezera Juglas. Na rozloze 87 hektarů si můžete prohlédnout 118 objektů, v nichž se nachází něco přes 3000 předmětů a vybavení. Otevírací dobu i vstupné (v době návštěvy 4 eura) ověřte na webu skanzenu.

Skanzen se snaží mapovat život obyvatel cca od 17. století po začátek 20. Stavby tedy pochází převážně z této doby a byly na místo dovezeny z celého Lotyšska. Skanzen je příhodně rozdělen na 4 oblasti podle regionů Lotyšska, tedy na: Latgale, Vidzeme, Zemgale a Kurzeme. Můžete tedy sledovat, jak se architektura lišila v jednotlivých regionech.

Plánek skanzenu
Plánek skanzenu, který dostanete ke vstupence

Objekty ve skanzenu a celkový dojem

Při procházce po skanzenu počítejte s tím, že některé objekty jsou od sebe trochu více vzdálené. Nejde tedy o hustý skanzen, objekt vedle objektu, ale spíše velký les, kde mezi jednotlivými shluky objektů budete muset projít kousíček přírody. Z těchto důvodů je nejlepší držet se hlavní trasy, tedy na sever přímo po hlavní ulici, kde se nachází nejvíce nejhezčích objektů.

Mezi největší zajímavosti určitě patří mlýny a staré kostelíky. Obojího je zde hned několik kusů. Interiéry byly bohužel přístupné jen u kostelů, z nichž ten největší je opravdu nádhera. Malovaný strop a masa dřeva (foto nahoře). Mlýny na tom už tak dobře nejsou. Prohlédnout si je můžete z venku. K jednomu se nedá moc přiblížit, kvůli technickému stavu. Údržbu by tu potřebovalo více objektů, ale není to ještě tak hrozné.

Samozřejmostí jsou desítky domečků, z nichž některé můžete navštívit. Občas v nich potkáte stařenku v dobovém kroji, která vám ráda něco povypráví. Zajímavá je i rybářská osada na břehu jezera Juglas. Největší budovou skanzenu je přístavní skladiště. V jeho interiérech si můžete prohlédnout sbírku desítek truhlic a skříní. Za povšimnutí stojí i některé ploty kolem staveních. Zdá se, že šlo o určitý zajímavý dobový styl.

Skanzen sice není tak živý a v tak skvělém technickém stavu, jako některé české skanzeny, ale nabízí pro našince nevšední objekty. Ona jen ta procházka přírodou na břehu jezera stojí za to. Těžko se tedy odhaduje, jak dlouho zde můžete strávit. Projít skanzen myslím zvládnete za 2 hodiny, ale procházet se tu můžete klidně půl dne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *