Jūrmala a Ķemeri – přírodní krásy Lotyšska – 3/4

Lotyšsko Jurmana

Pokud se chystáte na výlet do Rigy, tedy hlavního města Lotyšska, vězte, že se vám naskýtá příležitost poznat mnohem více krás této pobaltské země, než jen hlavní město. Stačí půl hodinky a jste u mořského letoviska Jūrmala nebo v národním parku Ķemeri, plném rozmanitých slatišť, vřesovišť a jezer. Jednodenní výlet je tedy ideální příležitostí pro rozmanitou turistiku.

Jūrmala

Jūrmala je přímořské lázeňské město s dlouhou historií a tradicí poskytovaných služeb. Nachází se jen asi 25km od Rigy, dostupné hromadnou dopravou. Nepodceňte jeho velikost. Táhne se totiž podél pobřeží v délce přesahující 15 kilometrů. Znamená to, že je potřeba vybrat, do jaké části se přesně chcete podívat. Pokud se chystáte jen k moři, je to vlastně celkem jedno. Město však nabízí mnohem více.

Hlavní turistické centrum se nachází v oblasti zvané Majori. Směrem od stejnojmenné vlakové stanice se táhne asi kilometr dlouhá obchodní třída Jomas iela. Obchodní znamená v sezóně plná davů lidí, stánků, obchodů a restaurací. Zde se tedy můžete vyřádit hlavně nákupně. Na opačném konci třídy se nachází velmi zajímavý park Dzintaru mežaparks. Nabízí totiž příjemné a moderní prostředí plné atrakcí nejen pro děti. Kromě vyhlídkové věže zde najdete lanový park, skate park, spousty pěkný posezení atp. 

Jomas iela – zalidněná obchodní třída v centru Jurmaly

Vzhledem k lázeňské historii města zde můžete spatřit mnoho starších dřevěných domků s typickou architekturou. Dále také několik příjemných menších parků, pomníků a soch, dva moc pěkné kostely, ale také městské muzeum. To slouží i jako infocentrum a vstup na výstavu je zdarma. V expozici najdete krom sezonních výstav také stálou, věnovanou lázeňské historii města.

Lázeňské město tedy nabízí několik zajímavých atrakcí. Samo o sobě je nevšedním turistickým cílem. Většina lidí sem však míří hlavně kvůli moři…

Pláž a pobřeží

Jūrmala je vyhlášeným letoviskem, takže i na pláži je v sezóně poměrně živo. Moře a pláž jsou zde opravdu parádní. Koupání záleží na vaší otužilosti a počasí – přeci jen, jde o Pobaltí. Pláž se táhne podél celého města, tedy mnohem více, než 15 kilometrů. Místečko na pláži není problém najít, ale moc plážových lehátek zde nečekejte. Přístup do moře je velmi pozvolný, což naštěstí zvyšuje teplotu vody – mělká hloubka se stihne více prohřát. Pláž je také velmi široká, poměrně čistá, udržovaná, s jemným světlým pískem. O živočichy v moři není nouze, včetně občasných medúz.

Příjemnou záležitostí pobřeží je vybavenost. Tzn. v intervalu nějaký 200-300 metrů zde potkáte převlékárny, lavičky a občas i WC. Stav pláže ve větší vzdálenosti od centra se kupodivu příliš neliší. V centru samozřejmě počítejte s větším množstvím lidí i hlukem z přilehlých podniků.

Pláž na pobřeží Jurmaly s převlékárnou a lavičkou

Ķemeri

Třetí největší přírodní park v zemi bezprostředně sousedí se západním koncem letoviska Jūrmala. Prohlášen za národní park byl v roce 1997 a pokrývá oblast 381.65 km². Vzhledem ke své poloze – v nížině přímo u moře, jsou jeho hlavní doménou mokřady, vřesoviště, rašeliniště, jezera a laguny. Kromě rašeliny, která se zde těží, je také zdrojem léčivého bahna, které se využívá v místním lázeňství.

Rašeliniště za mlhavého rána na okraji vesnice Kudra

V parku je realizováno a udržováno několik turistických cest. Nejlépe uděláte, když navštívíte oficiální stránku parku Ķemeri a vyhledáte PDF s podrobnou mapou všech turistických cest. V praxi jsem ověřil, že i ty drobnější cesty značené na mapě jsou za normálního počasí bez problému průchozí. Zajímavostí a tras je v parku hned několik. Nabídku vám jednu, která se dá příjemně spojit s prohlídkou letoviska Jūrmala a není dohromady delší, než nějakých 10 km.

Tip na jednodenní výlet

1 – nádraží v Rize, 2 – stanice Kudra, 3 – jezero Sloka, 4 – přírodní pláž, 5 – Majori / centrum města Jurmala

Riga – Kūdra

Z hlavního města Riga se vydáme železnicí. Spoje lze vyhledat na oficiálních stránkách dopravce, případně v jejich mobilní aplikaci. Lístek lze koupit možná i online. Ozkoušenou mám jen klasiku, tzn. na hlavním nádraží u okénka s logem dopravce. Cílovou stanicí je vesnička Kūdra. Lístek vychází na 1,9 euro. Kūdra je sice zapadákov, kde lišky dávají dobrou noc, ale má příhodnou polohu. Nachází se za západním okrajem Jūrmaly, a přitom uprostřed parku Ķemeri.

Cesta vlakem zabere skoro hodinu. Vlaky působí staře, ale čistě (nové mašiny dodá Lotašsku už brzo Škodovka). Vzhledem k nevelké frekvenci spoje se kapacita vlaku rychle obsadí. Výhodou je cena, poznání místní kultury, ale také bez problému fungující Wi-Fi! Z vesničky Kūdra se vydáme na sever po turistické trase směr jezero Sloka. Cesta většinou není značena, takže je dobré s sebou mít mapu nebo navigaci. Za posledními baráčky vesnice začíná příjemná procházka nerušenou a čistou přírodou plnou vřesovišť, bažin a jezer.

Cesta národním parkem

Trasa parkem Kemeri podle mapy.cz

První z orientačních bodů budete míjet na dlouhé rovné cestě po levé straně – jde o bezejmennou louži, menší jezero, možná vzniklé těžbou. Kousek za ním, opět po levé straně se rozprostře pohled na krásné a velké jezero Akacis. Až se pokocháte výhledem a okolní přírodou, pokračujte dále po cestě směr mírně vlevo. Čeká vás teprve pořádné jezero – Sloka.

Jezero Skola je druhé největší v národním parku. Rozprostírá se na rozloze cca 2,5 km². Pokračujte po cestě severozápadně kolem jezera až k ptačí pozorovatelně – dřevěné rozhledně, která je zabudovaná přímo na jezeře. Vede na ni tedy krátký plovoucí most. Kousek od rozhledny se nachází informační cedule s popisem a výhledem na sirné vřídlo. Z rozhledny toto místo poznáte, protože síra jasně pokrývá dno této části jezera. Z rozhledny můžete pozorovat místní ptactvo. To zde má ideální podmínky, takže zde hnízdí mnoho druhů. Kromě ptactva je jezero domovem mnoha ryb.

Jezero Sloka z vyhlídky

Až se pokocháte obřím jezerem, pokračujte po stezce vlevo, směrem na severozápad. Cesta se zde zužuje a vede přes typické přemostění, které známe z našich rašelinišť a slatí. Po cestě vás čeká zajímavá příroda, pár info tabulí, ale také komáři, kterým je v místních bažinách hej. Na konci stezky uslyšíte automobilový provoz. Cesta totiž dále končí, resp. budeme pokračovat po silnici směr moře.

Z parku na mořské pobřeží

Asi 1,5 km dlouhý úsek našeho putování vede po silnici. Tuto část je možná si zkrátit autobusem, ale frekvence spojů zde není velká. Naštěstí je na jedné straně silnice poměrně široký chodník. Směrem na severovýchod dojdete ke kruhovému objezdu. Zde přejděte silnici a pokračujte už jen kousek, podle ukazatelů, přímo na pláž. Moře je zde obdobné, jako v předchozím popisu – podobné jako v centru Jūrmaly, jen s menším množstvím lidí. Pláž, vstup do moře, čistota, lavičky i převlékárny lemují prakticky celé pobřeží.

Přírodní, ale udržovaná pláž

Jūrmala

Po té, co si užijete mořského osvěžení, doporučuji vrátit se zpět na hlavní silnici, kde se nachází autobusová zastávka. Minibusy zde jezdí pravidelně směr centrum Jūrmaly. Jízdní řády lze sledovat pomocí Google Maps. Autobusy jezdí celkem přesně a cena za jízdu je 0,5 euro. Cílovou stanicí vám může být libovolná kolem centra města. Doporučuji však přímo hlavní centrum, tj. zastávka Majori. Cesta trvá zhruba 20 minut. Ze zastávky Majori se můžete vydat na průzkum Jūrmaly, dle vašich preferencí – viz předchozí popis města a jeho pláže.

Zpáteční cesta

Zpáteční cesta do Rigy je odsud velmi snadná. V Majori se nachází vlaková stanice s prodejem lístků (cca 1,4 euro). Odpoledních spojů bývá o něco více, takže se stačí podívat na web dopravce a za cca 30 minut jste zpět ve městě, na hlavním nádraží.