Jerash, Madaba aneb výlety z Ammánu – Jordánsko – 4/4

Ammán jsem pojal jako svůj “base camp” pro výlety do okolí. Ani zpětně to nevidím jako špatný nápad, protože ani za týden jsem nestihl procestovat vše, co bych chtěl. Dopravní spojení z Ammánu je obstojné. Navíc odsud jezdí prověřená společnost JETT, která provozuje denní turistické výlety. Ano, vyjde to dráž než hromadnou dopravou, ale je to vyváženo větší spolehlivostí. Nenechte se zmást promo fotkami na stránkách webu. Ten luxusní interiér autobusu vás nejspíš čekat nebude. Výlety konají podle účasti spíše minibusy, ale stav a komfort je celkem OK.

Výlet č. 1 – Ajloun a Jerash

Po dvou dnech strávených v Petře byla cesta na sever Jordánska příjemnou změnou. Oproti pouštní krajině mě totiž čekala krajina plná olivových hájů, připomínající spíše nějaký řecký ostrov. Jednodenní výlet s JETT vyšel na 15 JOD. Odjezd ze 7. okruhu, reálně 1,5 hodiny na Ajlounu (což je tak akorát) a 3 hodiny na Jerashi, což je žalostně málo. Areál je obrovský, ale pro základní prohlídku to stačí.

Ajloun

Umayadský hrad postavený na troskách byzantského kostela. Nachází se na velkém kopci, takže je malebný pohled z okolí na něj i z něj na široké okolí a blízké městečko. Když budete mít štěstí na počasí, možná uvidíte přes Jordánské údolí až do Izraele. Hrad z dálky vypadá jako zřícenina, ale uvnitř se nachází překvapivě velký a zachovalý komplex místností a fortifikačních prvků. Interiéry mají pěkně nasvícené a v jedné místnosti i menší muzeum.

Jerash

Top 2 historická památka v Jordánsku – nejzachovalejší římské město ve východní části říše, tzv. Dekapolisu. Město má historii sahající ještě dále. Znát ho můžete pod názvy Džaraš nebo Gerasa. Městský areál je opravdu obrovský a nádherně zachovalý. Fantazie na každém kroku. Projít celým areálem opravdu chvíli zabralo. Stihl jsem hlavní trasu přes Oval plaza po severní divadlo. Vstup začíná u krásné vstupní brány, dále projdete kolem hippodromu, další vstupní branou až na Oval plaza. Odsud se můžete vydat vlevo nahoru na Diův chrám a obrovské severní divadlo nebo pokračovat dále po hlavní trase. Cesta je lemovaná neskutečně zachovalými sloupy. Po levé straně budete míjet zbytky paláců a katedrál. Za pozornost stojí nádherně zachovalé Nymphaeum. Kousek za ním odbočte vlevo na největší chrám ve městě, zasvěcený bohyni Artemis. Dále severně po hlavní trase dojdete k menšímu severnímu divadlu. Jeho zvláštnost spočívá v zajímavě barevné mramorové podlaze jeviště. Od divadla můžete pokračovat ještě dále k severní bráně, ale pokud máte málo času, raději se vraťte a cestou na Oval plaza prozkoumejte pozůstatky kostelů. Některé mozaiky v nich vyráží dech. Areál má zhruba 1,5 km x 0,8 km, takže projít vše pár hodin zabere.

Výlet č. 2 – Madaba, Mt Nebo, Bethany

Všechna tato místa se nachází jiho-západně od Ammánu. Jeden den na návštěvu všech opravdu stačí. JETT prodává výlet za 15 JOD. Tentokrát jsem se pro změnu domluvil s jednou českou rodinou a půjčili jsme si řidiče. Cena vyšla nakonec stejně.

Madaba

Oproti Ammánu je Madaba mnohem útulnější a čistší město. Je známo především jako město mozaik. Opravdu – narazíte tu na nějakou na každém kroku. Nejznámější atrakcí je “kostel mapy” (sv. Jiří), kde se nachází mozaika mapující svatou zemi. Bylo to ovšem trochu zklamání. Vstupné 1 JOD, spousta turistů a mapa malá, pro neznalce nečitelná. Zajímavější byl Archeologický park a hlavně kostel sv. Jana. Za 1 JOD překvapivě hodně muziky – mini muzeum s mozaikou (jak jinak), pěkný kostel, rozsáhlé podzemí a výstup na věž, odkud je krásně vidět skoro celá Madaba a její největší mešita – rozhodně můžu doporučit. V Madabě je několik dalších kostelů s mozaikami, ale i menších historických muzeí. Je zde i hodně příležitostí k nákupu, nejen turistického zboží. Celkový dojem docela dobrý. Na návštěvu to chce minimálně 2 hodiny.

Hora Nebo

Kousek od Madaby se nachází poutní místo, hora Nebo, odkud Mojžíš spatřil zemi zaslíbenou a kde spočinul. Přesné místo hrobu není známo. Výhled do okolí je parádní, ale záleží hodně na počasí. Vidět můžete až na Mrtvé moře, Jericho a Jeruzalém. Parkoviště se nachází hned při vstupu do areálu, takže žádný výšlap. Areál si tak během 1 hodiny v klidu projdete. Nachází se zde malé muzeum, zbytky archeo vykopávek a hlavně kostel, který z venku vypadá nenápadně, ale uvnitř najdete spoustu obrovských a nádherných mozaik. Pomalu hezčí než v Madabě.

Bethany Beyond Jordan

Z celého výletování tohle bylo, co se dojmů týče, nejvíce kontroverzní místo. V průvodcích jsem se dočetl, že je areál obrovský a je tu spousta věcí k vidění. Realita byla taková, že při příjezdu naše auto odklonili na první parkoviště. Dále se dá dostat jedině pěšky nebo autobusem. Cesta pěšky znamená celkem dlouhou procházku, několik kilometrů jedním směrem. Háček je v tom, že jsme dorazili v 15 hodin, tj. při poslední možnosti se do areálu vůbec dostat (v zimě zavírají v 16h). Místo je také známo jako nejníže položené na zemi. Vzduch je tu hutný, teplý (29 stupňů) a plný much. Nezbylo tedy než za 12 JOD koupit jízdenku neklimatizovaným minibusem. Ten nás dovezl až na konec areálu, odkud nás průvodce docela rychlým krokem provedl centrem areálu – tj. k místu křtu a k řece Jordán – na hranici s Izraelem. Během 1 hodiny jsme už jeli zase zpátky. Nic moc půvabného zde k vidění není. Chce to trochu nadšení pro poutní zážitek. V okolí se nachází hodně nových kostelů různých církví. Věřím, že by toho k vidění bylo více, ale chce to lépe naplánovat. Možná pěší túru na celý den – ale v tom horku?

One thought on “Jerash, Madaba aneb výlety z Ammánu – Jordánsko – 4/4

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *